قرآن کریم بدون شک راهنمایی کامل برای عبور از مراحل سخت و طاقت فرسای زندگی می باشد , که بدون شک عمل به دستورات قرآن کریم سعادت ابدی را برای انسان به ارمغان خواهد آورد . قرآن کریم رسم الخط عثمان طه تحولی شگرف در زمینه رسم الخط و چاپ قرآن کریم در جهان اسلام ایجاد نمود ! استاد عثمان طه از حافظان مطرح سوری است که کتابت قرآن کریم را در دو دهه پیش به پایان رساند ! هم اکنون کتاب قرآن کریم رسم الخط عثمان طه یکی از محبوب ترین چاپ های این کتاب آسمانی می باشد . خستین چاپ این قرآن در قطع رحلی در سال ۱۴۰۰(هـ ق)از سوی دارالشامیه للمعارف با همکاری مؤسسه علوم قرآن، و با تایید وهمکاری علمی چند کشور اسلامی در دمشق انتشار یافت. کتابت این قرآن طرح سنجیده و برنامه ریزی داشته است، به این معنی که هر صفحه آن پانزده سطر دارد وهر صفحه، با اول یک آیه آغاز شده و به آخر یک آیه ختم می‌گردد و هر جزء قرآن در بیست صفحه نوشته شده و با احتساب دو صفحه در اول و دو صفحه در آخر که برای تذهیب و تزیین‌های دیگر در نظر گرفته شده مجموعا در ۶۰۴ صفحه تدوین شده است. عثمان طه این ویژگی ها را که باعث نشر و رواج مصحف حافظ عثمان (۱۱۱۹م) گردیده بود در مصحف خود جمع نمود (این ویژگی ها در کتابت‌های مصطفی نظیف و حامد الآمدی نیز دیده می‌شود) و علاوه بر این تمامی ذوق و هنر خود را در نوشتن قرآن به خط نسخ بکار برد و بدین ترتیب در طی یک دهه توانست مصحف رایج آن زمان جهان اسلام یعنی مصحف مصطفی نظیف را از دایره چاپ‌های مکرر خارج نماید.

 

 

قرآن کریم رسم الخط عثمان طه

 

 

قرآن بهار دل ها و چشمه های دانش است و دل را جز به وسیله آن جلایی نیست .  مولا علی ( ع )

ظاهر قرآن شگفت انگیز و زیبا و باطنش ژرف و عمیق است . مولا علی ( ع )

هر که آیه ای از کتاب خدا را به دیگری بیاموزد، پاداش آن آیه، تا زمانی که خوانده می شود به او نیز می رسد . پیامبر اکرم ( ص )

 

قرآن مکتوب به خط عثمان طه که به نسخ بسیار شیرین و شیوه‌ای آمیخته به ثلث به نگارش در آمده و به تصدیق خبرگان فن از نظر خوشنویسی و استحکام دست و قلم و چشم‌نوازی و یکدستی، در میان قرآن‌های خوشنوشته قدیم وجدید نظیر ندارد، چنانکه انتظار می‌رفت به محض انتشار با استقبال وسیعی در سراسر جهان اسلام روبرو شد و به انواع شکل‌ها و قطع‌ها مخصوصا قطع وزیری تجدید چاپ شد.

 

کتاب قرآن کریم رسم الخط عثمان طه

•  نویسنده : استاد عثمان طه

  زبان کتاب :  عربی – فارسی

  تعداد صفحه :  604

  قالب کتاب : PDF

متن برگرفته از parsbook

نکته مهم :  برای اجرای فایل های pdf می توانید از نرم افزار کم حجم و رایگان Sumatra PDF  استفاده نمایید